Nadmierne pocenie

Nadmierne poceniePocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym zachodzącym w każdym ciele, gdzie pełni szereg ważnych funkcji. Za najważniejszą z nich uważa się termoregulację, czyli utrzymywanie temperatury ciała na określonym poziomie, mimo zmieniających się warunków otoczenia. Pozbawieni takiej zdolności nie bylibyśmy  w stanie przetrwać nawet kilkudniowych upałów czy wielogodzinnych treningów na siłowni! Dodatkowo wraz z potem z naszego organizmu usuwane są liczne związki, m.in. mocznik, sód, potas, niektóre witaminy oraz leki. Intensywność pocenia się poszczególnych osób jest cechą bardzo indywidualną. Przyjmuje się, że przeciętny człowiek wydziela od kilku do kilkunastu mililitrów potu dziennie. Od tej reguły jednak bardzo często zdarzają się wyjątki, a mowa tu o osobach cierpiących na tzw. nadmierną potliwość, określaną także mianem hiperhydrozy.

Nadmierna potliwość – co to takiego?

Za nadmierną potliwość przyjmuje się stan, gdzie ilość potu wydzielanego przez gruczoły potowe jest wyższa niż przeciętnie i może wynosić nawet do kilku litrów dziennie. Jest to szczególnie dokuczliwa dolegliwość, która może skutecznie spędzać sen z powiek, ponieważ zwykłe dezodoranty nie są wystarczające, a występowanie nadmiernych potów wiąże się z dyskomfortem zarówno psychicznym jak i fizycznym. Wielu ludzi nieustannie ma wilgotne stopy, ręce czy pachy, co niejednokrotnie utrudnia życie, m.in. przez konieczność częstego zmieniania garderoby czy doboru odzieży w kolorach, na których nie widać plam. W związku z tym to krępujące schorzenie często przekłada się na przygnębienie, wycofanie społeczne, a nawet stany depresyjne.

Najczęstsze przyczyny potliwości

Przyczyn hiperhydrozy może być wiele, a do głównych zaliczane są: stres, zdenerwowanie, niektóre choroby, w tym: nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby nerek, infekcje wirusowe i bakteryjne. Ponadto wśród szczególnie częstych przyczyn wymieniane są: klimakterium, zaburzenia hormonalne, otyłość, palenie papierosów, a także uwarunkowania genetyczne.

Jak sobie radzić z nadmiernym poceniem?

W leczeniu nadpotliwości skuteczne są specjalistyczne kosmetyki. Dezodorant a antyperspirant – oto często zadawane pytanie. W przypadku nadmiernej potliwości zdecydowanie lepiej sięgnąć po dezodoranty w formie antyperspirantów, np. antyperspiranty Vichy,  które zawierają substancje czynne, regulujące pracę gruczołów potowych. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu przewodów, którymi wydzielany jest pot, a działanie to może utrzymywać się nawet do kilku dni. Zwykłe dezodoranty mogą okazać się niewystarczające, ponieważ ich głównym zadaniem jest maskowanie przykrego zapachu, bez wpływu na wydzielanie gruczołów potowych. Dodatkowo wybierając kosmetyki niwelujące nadmierne wydzielanie potu warto zwrócić uwagę na ich dodatkowe właściwości. Szeroka gama dezodorantów Vichy umożliwia dokonania wyboru według własnych upodobań i potrzeb skóry. Odnajdziemy tu dezodoranty w sprayu jak i w kulce. Szczególnie ciekawą pozycję stanowi Vichy antyperspirant ograniczający nadmierne pocenie, a jednocześnie opóźniający konieczność depilacji.

Co jeszcze warto wiedzieć o nadmiernym poceniu się?

Kurację hiperhydrozy można ponadto wspomagać stosując odpowiednie zioła hamujące aktywność gruczołów potowych. Szczególnie skuteczne są tu rośliny bogate w garbniki (m.in. liść szałwii, orzecha włoskiego czy kora dębu), które tworzą z białkami naskórka trwałe połączenia, zapewniając warstwę ochronną, a jednocześnie zwężają ujścia gruczołów wydzielających pot. W przypadku gdy schorzenie ma podłoże nerwowe warto dodatkowo sięgnąć po delikatne, ziołowe preparaty uspokajające.

By admin