Obrzęki

przez |

Kiedy w tkance zgromadzi się zbyt dużo płynu, mówimy zwykle o obrzęku. Zazwyczaj po ciśnięciu obrzękniętego miejsca pozostaje w nim wgłębienie. Reakcja taka nie będzie zachodzić w przypadku mniejszych obrzęków.

Zmiany mogą pojawić się w różnych częściach ciała. W jamie brzusznej, w kończynach dolnych, lub ogólnie w całym organizmie. Mogą one wynikać z niewydolności serca, nerek lub zablokowania przepływu limfy w naczyniach. Leczenie obrzęków zależy od choroby, jaką zostały one spowodowane. Ogólnie w każdej tego typu kuracji używa się środków moczopędnych. W niektórych przypadkach płyn z obrzęków usuwa się poprzez nakłucie, nie wolno jednak wykonywać takiego zabiegu samodzielnie.

Niekiedy dodatkowo stosuje się także odpowiednią dietę, szczególnie w przypadku chorego z niewydolnością nerek. Taki jadłospis musi jednak ustalić specjalista, ponieważ trudno jest skomponować posiłek niskotłuszczowy i niskobiałkowy tak, by miał wszystkie potrzebne składniki. Zazwyczaj ogranicza się także spożycie soli. Obrzęki mogą być też objawem chorób zakaźnych lub alergii.

  Aranżacja Przestrzeni Domowej z Sternlight Archlines: Tworzenie Wyjątkowych Wnętrz w Twoim Stylu