operacji-nadgarstkaOperacja zespołu cieśni kanału nadgarstka w sumie nie jest szczególnie skomplikowana, ale po takiej operacji chory musi poddać się regularnej rehabilitacji. Tylko wtedy będzie miał szansę na wyzdrowienie i odzyskanie pełnej sprawności fizycznej. Trzeba pamiętać o tym, że już po kilku godzinach od zabiegu leki znieczulające przestają działać i pojawia się ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Co więcej, występuje też obrzęk operowanej okolicy.

Dlatego zaleca się trzymanie ręki na wysokości, aby tym sposobem zmniejszyć opuchliznę i jednocześnie przyspieszyć gojenie się powstałych ran. Z czasem tą samą ręką można wykonywać wszystkie te czynności, które nie nadwyrężają jej. Lekarze podpowiadają, że należy jak najwięcej odpoczywać z ręką w górze. Zanim tkanki nie zagoją się całkowicie, nie można moczyć ran. Wobec tego trzeba uważać podczas zmywania naczyń i kąpieli. Nie wolno tu zapominać o typowej rehabilitacji.

Chodzi tu między innymi o masaże, ćwiczenia dłoni, mobilizację blizny, a także fizykoterapię. Należy także wspomnieć o tym, że jeżeli pacjent nie ma pracy, która w jakimś stopniu obciąża rękę, to do wykonywania jej może powrócić już po 3 – 4 tygodniach. Operacja nadgarstka wcale nie musi wiązać się z pewnymi wyrzeczeniami czy ograniczeniami. Jednak trzeba pamiętać o tym, by dostosować się do konkretnych zaleceń lekarza, gdyż tylko to może przyczynić się do eliminacji problemu i powrotu do pełnej sprawności. Rehabilitacja jest tu niezwykle istotna i nie można o niej zapomnieć.

By admin